General Anthropology Division

Wednesday, November 16, 2016

2:00 PM-3:45 PM


2-0090
LET'S TALK SPORTS, RECREATION, AND CULTURE
Jessica A Skolnikoff, Jessica A Skolnikoff, Noel E Dyck, Pamela R Frese, Robert R Sands and Jessica A Skolnikoff

2-0260
DATA FRICTION
Ian P Lowrie, Yuliya Grinberg, Tara Mahfoud and Dawn J Nafus

4:00 PM-5:45 PM


2-0510
4 THE TEARS IN YOUR EYES: YOUTH, FAMILY, AND FUTURES
Larisa L Honey and Juno Salazar Parrenas

Thursday, November 17, 2016

8:00 AM-9:45 AM


3-0030
VOICING THE ANCESTORS: READINGS IN MEMORY OF GEORGE STOCKING
Ira Bashkow, Mindy J Morgan, Ira Bashkow, Sebastian Felix Braun, Margaret M Bruchac, Robert L Hancock, Ira Jacknis, Mindy J Morgan, Saul Schwartz and Joshua James Smith

3-0145
EMANCIPATORY FRAMES IN CROSS-CULTURAL LEARNING: ANTHROPOLOGISTS, INTERCULTURALISTS, ESTRANGEMENT
Bob W White, Laura Bathurst, Laura Bathurst, Bob W White and Mary C Bateson

10:15 AM-12:00 PM


3-0375
SIGN O THE TIMES: ANTHROPOLOGICAL METHODS, INQUIRY, AND EVIDENCE
Markus Virgil Hoehne and Juno Salazar Parrenas

12:15 PM-1:30 PM


3-0600

1:45 PM-3:30 PM


3-0745
THE USE OF COMPUTERS IN ANTHROPOLOGY
Nick Seaver, Nick Seaver, Jennifer D Carlson, Jenna Burrell, Mary L Gray, Heather A Horst, Graham M Jones and Dawn J Nafus

3-0805

3-0855
NEOLIBERAL HERITAGE STATECRAFT: EXPLORING THE HERITAGE/EXTRACTIVE INDUSTRIES NEXUS
Gertjan Plets, Melissa F Baird, Gertjan Plets and Douglas J Rogers

4:00 PM-5:45 PM


3-1110
FAKE: THE FIRST ANNUAL DEBATE OF ANTHROPOLOGICAL KEYWORDS (ADAK)
Carole McGranahan, Graham M Jones, John L Jackson Jr, Hugh Gusterson, Alexei Yurchak, Veena Das, E. Gabriella Coleman, Carlo Severi and Giovanni Da Col

3-1155

7:45 PM-9:00 PM

Friday, November 18, 2016

8:00 AM-9:45 AM


4-0050
GEORGE STOCKING SYMPOSIUM: PAPERS IN HONOUR OF REGNA DARNELL
Joshua James Smith, Joshua James Smith, Ian Sorjo Grant Puppe, Robert L Hancock and Jennifer S.H. Brown

4-0055
INFORMATION INFRASTRUCTURES: MATERIALS, KNOWLEDGE, PLACE
Jordan H Kraemer, Jordan H Kraemer, Jamie Sherman and Leo Coleman

10:15 AM-12:00 PM


4-0375
THE REGNA RHIZOME: A ROUNDTABLE FOUR DECADES IN THE MAKING
Bernard C Perley, Joshua James Smith, Robert Wishart, Andrew P Lyons, Harriet Lyons, Robert Wishart, Ian Sorjo Grant Puppe, Sarah Carmen Moritz and David Posthumus

4-0555
DISCOVERING INTERCONNECTIONS
Sneh Patel and Adam Green

12:15 PM-1:30 PM

1:45 PM-3:30 PM


4-0885
DISCOVERING INTERCONNECTIONS, PART II
Adam Green and Sneh Patel

4:00 PM-5:45 PM


4-1210
ORGANIZE THIS!: DATA MANAGEMENT FOR ANTHROPOLOGY IN THE DIGITAL AGE, PRESERVING OUR EVIDENCE FOR FUTURE DISCOVERY
Jerome W Crowder, Richard B Freeman, Jerome W Crowder, Richard B Freeman, Deborah Winslow and Lisa Cliggett

7:45 PM-9:00 PM

Saturday, November 19, 2016

8:00 AM-9:45 AM


5-0130
ANTHROPOLOGY'S MANY CONVERSATIONS: A DIALOGUE WITH CONTRIBUTORS TO THE NEW ROUTLEDGE COMPANION TO CONTEMPORARY ANTHROPOLOGY
Simon M Coleman, Ann E Kingsolver, Ann E Kingsolver, Susan B. Hyatt, Faye V Harrison, Susan McKinnon, Subhadra Mitra Channa, Joe E Watkins, Shelly Errington, A.L. Anderson-Lazo and Soumendra Mohan Patnaik

8:00 AM-11:00 AM

12:15 PM-1:30 PM


5-0545
CASTAC BUSINESS MEETING
Nick Seaver and Jennifer D Carlson

1:45 PM-3:30 PM


5-0750

5-0785
ROGUE METHODOLOGIES: COLLABORATIVE ANTHROPOLOGY INSIDE INSTITUTIONS AND OUTSIDE OF ACADEMIA
Ali Colleen Neff, Stavroula Pipyrou, Bob W White, Ali Colleen Neff, Luke Eric Lassiter, Helen A. Regis and Charles R Menzies

4:00 PM-5:45 PM


5-1115
CONVERTING CITIZENS, CONVERTING KIN: NEW ETHNOGRAPHIC APPROACHES
Mikaela H Rogozen-Soltar, Nathalie Nahas, Dannah K Dennis and Krista E Van Vleet

Sunday, November 20, 2016

8:00 AM-9:45 AM