Special Events

Tuesday, November 15, 2016

9:00 AM-2:00 PM


1-0005
AAA NOMINATIONS COMMITTEE MEETING
Susana E. Narotzky, Kimberley S Baker, Rani Alexander, Janis Hutchinson, Kathleen Fine-Dare, Shonna L Trinch, Linda Williamson Nelson, Mary Odell Butler, Teresita Majewski and Tulasi Srinivas

9:00 AM-6:00 PM


1-0010
32ND ANNUAL VISUAL RESEARCH CONFERENCE, PART I
Thomas D. Blakely, Andrea M Heckman, Jerome W Crowder, Thomas D. Blakely, Andrea M Heckman, Jerome W Crowder, Marcela Aros, Tami Blumenfield, Rebekah Cupitt, Erica L Fontana, Sarah Franzen, Jo Helle-Valle, Allison Jablonko, Camilo Leon-Quijano, Brent Luvaas, Kristin V Rehder, Ardis Storm-Mathisen, David M Syring and Rachel M Ward

Wednesday, November 16, 2016

8:00 AM-12:00 PM


2-0000
ANTHROPOLOGICAL COMMUNICATIONS COMMITTEE (ACC) MEETING
Mark Aldenderfer, Janine McKenna, Lorena Madrigal, Jillian R Cavanaugh, Christina Garsten, Ramona L Perez, Saira A Mehmood and Edmund T Hamann

8:00 AM-2:00 PM


2-0005
32ND ANNUAL VISUAL RESEARCH CONFERENCE, PART II
Thomas D. Blakely, Andrea M Heckman, Jerome W Crowder, Thomas D. Blakely, Andrea M Heckman, Jerome W Crowder, Marcela Aros, Tami Blumenfield, Rebekah Cupitt, Erica L Fontana, Sarah Franzen, Jo Helle-Valle, Allison Jablonko, Camilo Leon-Quijano, Brent Luvaas, Kristin V Rehder, Ardis Storm-Mathisen, David M Syring and Rachel M Ward

8:30 AM-12:30 PM


2-0015
SOCIETY FOR MEDICAL ANTHROPOLOGY (SMA) DYING AND BEREAVEMENT INTEREST GROUP KNOWLEDGE EXCHANGE
Margaret Souza, Sherylyn H Briller, Barbara A Koenig, Susan O Long, Betty Wolder Levin, Erica Borgstrom, Yvon Van Der Pijl, James W Green and Elisa J Sobo

9:00 AM-12:00 PM


2-0030
ASSOCIATION OPERATIONS COMMITTEE (AOC) MEETING
Keri Brondo and Elaine Lynch

12:00 PM-5:00 PM


2-0050
AAA EXECUTIVE BOARD MEETING PART 1
Alisse Waterston, Kimberley S Baker, Alex W Barker, Susana E. Narotzky, Edmund T Hamann, Elizabeth Chilton, Lorena Madrigal, Christina Garsten, Jillian R Cavanaugh, Bernard C Perley, Elizabeth K. Briody, Saira A Mehmood, Cathy Costin, Mark Aldenderfer, Keri Brondo, Pamela K Stone, Miguel Diaz-Barriga, Steffan Igor Ayora Diaz and Ramona L Perez

1:00 PM-4:00 PM


2-0060
ASSOCIATION FOR FEMINIST ANTHROPOLOGY (AFA) BOARD MEETING
Carla S Freeman, Carla S Freeman and Carla Jones

4:00 PM-6:00 PM

6:30 PM-8:30 PM


2-0535

7:30 PM-9:30 PM


2-0540
NATIONAL ASSOCIATION OF STUDENT ANTHROPOLOGISTS (NASA) BOARD MEETING
Suzanne M Barber, Belinda Ramirez Spencer, Valerie V Feria-Isacks, Matthew L Hale, Sean Heath, Richard T Powis III and Suzanne M Barber

8:30 PM-10:30 PM


2-0550

Thursday, November 17, 2016

7:30 AM-9:30 AM


3-0000
ASSOCIATION FOR AFRICANIST ANTHROPOLOGY (AFAA) BOARD MEETING
Anita Spring, Kristin Hedges, David S Turkon, Anne S Lewinson, Jennifer E Coffman, Yolanda D Covington-Ward, Paul Nkwi, Francesca Declich, Richard P Werbner, Erica L Fontana and Bennetta Jules-Rosette

8:00 AM-10:00 AM


3-0220
COPP COMMITTEE MEETING
Rachel R Chapman, Jeff Martin, Chip Colwell, Sarah S Ono, Wesley Y Leonard, Deborah Winslow, Pamela K Stone and Susan C. Bibler Coutin

3-0225
SOCIETY FOR MEDICAL ANTHROPOLOGY (SMA) SPECIAL INTEREST GROUP (SIG) CHAIRS BREAKFAST
Cathleen E Willging, Carolyn Rebecca Merritt, Elisa J Sobo, Charlotte A Noble, Michael R Duke, Emery Rose Eaves, Jan M Brunson, Sara E Lewis, Molly Josette Bloom, Margaret Souza, Jonathan J Stillo, Nayantara Sheoran and Alexander Rödlach

8:30 AM-10:30 AM


3-0255
AAA SECTION TREASURER'S MEETING
Kathy Ano, Kathy Ano, Kenneth Guest, Rick Stepp, Randolph J Widmer, Anne S Lewinson, Jennie E Burnet, Kathleen M Sullivan, Joseph Jay Sosa, Carol A MacLennan, Nicole D Truesdell, Richard T Meyers, Santiago I Guerra, Margo Smith, Sang-Hee Lee, Heather E O'Leary, Karl A Hoerig, Eric J Johnson, David D Meek, Dawn Neill, Shannon Sparks, Kristin Monroe, Natalia Pinzon, Kevin Preister, Eleana J Kim, Anru Lee, Richard H Wallace, Julia L Offen, Timothy Smith, Kristina S Wirtz, Harold L Odden, Douglas W Hume, Melvin Arthur Johnson, Beth A Savage, Jennifer J Carroll, Alyson G Young, Tina M Lee, Lauren G Leve, Susanne Cohen, Deborah R Altamirano, Jerome W Crowder, Elaine Lynch, Edmund T Hamann and Alexander Rödlach

9:00 AM-12:00 PM


3-0265
SECTION ASSEMBLY EXECUTIVE COMMITTEE MEETING
Miguel Diaz-Barriga, Kimberley S Baker, Richard Feinberg, Ramona L Perez, Steffan Igor Ayora Diaz and Carol R. Ember

10:30 AM-12:30 PM


3-0545
AAA COMMITTEE ON ETHICS (COE) COMMITTEE MEETING
Steven P Black, Natalie Konopinski, Angela Reyes, Michael Carpentier, Carla Guerron Montero, Mary K Anglin, William Odum, Scott R Hutson, Julie Lesnik, Kurt E Dongoske and Molly Kathleen Zuckerman

3-0550
SOCIETY FOR THE ANTHROPOLOGY OF EUROPE (SAE) BOARD MEETING
Pamela L Ballinger, Jaime Palomera, Jennifer J Carroll, Elizabeth L Krause, Jessica C Robbins-Ruszkowski, Bilge Firat, Heidi L Bludau, Nicolette M Makovicky and Berra Topcu

11:00 AM-1:00 PM

11:30 AM-2:30 PM


3-0565
COUNCIL ON ANTHROPOLOGY AND EDUCATION (CAE) BOARD OF DIRECTORS MEETING
Marta P Baltodano, Thea R Abu El-Haj, Ellen Skilton, Eric J Johnson, Margaret Diane LeCompte, Char Ullman, Kevin M Foster, Bradley A Levinson, Sally Campbell Galman, Laura Valdiviezo, Melissa Fellin, Patricia Sanchez, Angelina E Castagno, Jair Munoz and Rolf Straubhaar II

12:15 PM-1:30 PM


3-0575
INTEREST GROUP ON NGOS AND NONPROFITS (NGO) ORGANIZATIONAL MEETING
Aviva Sinervo, Rebecca Mantel, Laura S Jung, Allyson Krupar and Sara E Thiam

3-0580
DISLOCATIONS: ACCESSING AND DEFINING 'THE FIELD' IN TODAY'S MIDDLE EAST
Ilana Feldman, Kristin Monroe, Mary E Hegland, Steven C Caton, Omar Al-Dewachi, Emrah Yildiz, Faedah M Totah, Sa'ed A Atshan, Lamia mounir Moghnie and Salih Can Aciksoz

3-0585
AAA PUBLIC EDUCATION INITIATIVE, THE WORLD ON THE MOVE: LIGHTNING TALKS ON HUMAN MIGRATION AND DISPLACEMENT
Leslie Paul Walker Jr, Andrew B Kipnis, Amelia Frank-Vitale, Davis Shoulders, Kalfani N Ture, Miguel Diaz-Barriga, Margaret E Dorsey and Megan Anne Carney

3-0590
2016 AAA AWARDS CEREMONY (BY INVITATION ONLY)
Alisse Waterston, Aurea Martinez Velasco, Kathy Ano and Resat Mursaloglu

3-0595
COMMITTEE FOR HUMAN RIGHTS, CFHR, PUBLIC FORUM
Tricia M Redeker-Hepner, Haleema Burton, Julia R. Hanebrink, Jaymelee Kim, Benjamin N Lawrance, Rebekah S Park, Kathleen C Riley, Jennifer L. Burrell and Alayne Unterberger

3-0600

3-0605

3-0610

3-0615
NATIONAL ASSOCIATION OF STUDENT ANTHROPOLOGISTS (NASA) BUSINESS MEETING
Suzanne M Barber, Belinda Ramirez Spencer, Valerie V Feria-Isacks, Matthew L Hale, Sean Heath, Richard T Powis III and Suzanne M Barber

3-0620
PUBLIC POLICY SUMMIT
Susan C. Bibler Coutin, Chip Colwell, Rachel R Chapman, Wesley Y Leonard, Pamela K Stone, Deborah Winslow, Sarah S Ono, Nancy Marie Scheper-Hughes, Larry J Zimmerman, Susan B. Hyatt, Monica Heller, Gregory V Button, Pamela Puntenney, Suzanne Marie Heurtin-Roberts, Lourdes Gutierrez Najera, Lenora Bohren, Paige West, Elisa J Sobo, Barbara A Koenig, J .Peter Brosius, Monica L Schoch-Spana, Melissa A Checker, Walter E Little, Patricia A McAnany and Suzanne M Barber

3-0630
NETWORKING AND MENTORING IN THE ANTHROPOLOGY OF AGRICULTURE AND FOOD
Seth Murray, David D Meek, Lisa B Markowitz, Nicholas C Kawa, Joan Gross and Rachel E Black

3-0635

12:15 PM-2:00 PM

12:15 PM-2:15 PM


3-0650
AAA RESOURCE DEVELOPMENT COMMITTEE
Linda M Whiteford, Elaine Lynch, Maria D Vesperi, John B Page, Angela D Storey, Judith Goode, Robert Trotter, Elise L Andaya and Edmund T Hamann

1:00 PM-3:00 PM


3-0660
BOARD MEETING SOCIETY FOR THE ANTHROPOLOGY OF WORK (SAW) BOARD MEETING
Jan English-Lueck, Jan English-Lueck, Jim Weil, Avram S Bornstein, Bryan Moorefield, Carrie M. Lane, Caitrin Lynch, Charles R Menzies, Samuel G Collins, Marcel LaFlamme, Samuel Weeks, Susie Donaldson, Susanne Cohen and Nina E Brown

3-0665
CULTURE AND AGRICULTURE (C&A) EXECUTIVE BOARD MEETING
Lisa B Markowitz, Seth Murray, Nicholas C Kawa, Brandi Janssen, Greg de St. Maurice, Stephanie Paladino, David D Meek, Elizabeth A Olson and Lois M Stanford

3-0670
SOCIETY FOR THE ANTHROPOLOGY OF NORTH AMERICA (SANA) BOARD MEETING
Susan Falls, Alaka Wali, Tina M Lee, Jessica R Cattelino, Catherine P Kingfisher, Lindsay A Bell, Ruth M Gomberg-Munoz, Elizabeth Lauretta Youngling, Jessica Cole Lowen, Jennifer L Erickson, Juli Grigsby, Sara V Komarnisky, Julian B Brash, Andrea Morrell and Maggie Dickinson

3-0675
SUNTA BOARD MEETING
Petra Y Kuppinger, Jayne Howell, Deborah R Altamirano, Joshua Barker, Susan Hill, Jeremy Rayner, Aranzazu Recalde, Robert Rotenberg, Friederike Fleischer and Andrew Newman

3-0680
ANTHROPOLOGY JOURNAL EDITORS’ DISCUSSION MEETING
Leslie C Aiello, Niko Besnier, Janine McKenna, Deborah A James, Deborah A Thomas, Jasmin Habib, Dominic C Boyer, Cymene Howe, Mark Aldenderfer, Alexandre Duchene, Florence E Babb, Cristiana Bastos, Sandra L Lopez Varela, Carolyn Rouse, Susana E. Narotzky, Edward D Lowe, Giovanni Da Col, Sarah Lyon, Matori Yamamoto, Matei Candea, David Shankland, Caterina Guenzi, Cl2o M Carastro, Sarah F Green, Timo Petri Kallinen, Carmen Sílvia Rial, Rupert Cox, Gordon C Mathews and Gregory L Acciaioli

3-0685
ASAP BOARD MEETING
Janine R Wedel, David W Haines, Cris Shore, Carol A MacLennan, Greg Feldman, Fayana Richards, Jennifer Hubbert, Judi Pajo, Rebecca Warne Peters, William O. Beeman and Theodore Powers

1:00 PM-4:00 PM


3-0690
SOCIETY FOR PSYCHOLOGICAL ANTHROPOLOGY BOARD MEETING
Carol M Worthman, Harold L Odden, Jill Korbin, Jason Throop, Bambi L Chapin, Rebecca Seligman, Edward D Lowe, Kathy Trang, Tawni Tidwell, Peter G Stromberg, Allen L Tran and Theodore K Gideonse

2:00 PM-6:00 PM


3-0995
NAPA GOVERNING COUNCIL MEETING
Lisa Henry and John P. N. Massad

3:30 PM-5:30 PM


3-1025
COMMITTEE ON GENDER EQUITY ISSUES IN ANTHROPOLOGY
Rebecca B Galemba, Anne Kelsey, Laura Miller, Purnima Mankekar, Rita P Wright, Tara Hefferan, Holly Okonkwo, Hope Luhman, Ramona L Perez and Tal Nitsan

3-1030
ASSOCIATION FOR QUEER ANTHROPOLOGY (AQA) BOARD MEETING
Shaka P McGlotten and Michael Connors Jackman

3-1035
MEDICAL ANTHROPOLOGY QUARTERLY (MAQ) EDITORIAL BOARD MEETING
Clarence C Gravlee, Carolyn Rebecca Merritt, Yasemin Akdas, Vincanne Adams, Hans Baer, Judith Barker, Joao Biehl, Mara H Buchbinder, Nicola L Bulled, Cindy Dell Clark, Lawrence Cohen, William W Dressler, Didier Fassin, Ruthbeth Finerman, Peter J Guarnaccia, Marja-Lissa Honkasalo, Linda M Hunt, Craig R Janes, Janis H Jenkins, Devva Kasnitz, Sharon Kaufman, Helen Lambert, Sandra D Lane, Shao-hua Liu, Anne Lovell, Cheryl Mattingly, Lisa Mitchell, Lynn Morgan, Mark Nichter, John B Page, Melissa M Park, Carolyn Sargent, Elisa J Sobo, Janelle S Taylor and James Trostle

5:00 PM-7:00 PM

5:30 PM-7:30 PM


3-1330
SOCIETY FOR THE ANTHROPOLOGY OF FOOD AND NUTRITION (SAFN) BOARD MEETING
Joan Gross, Rachel E Black and Abigail E Adams

6:15 PM-7:30 PM


3-1340
SUNTA BUSINESS MEETING
Petra Y Kuppinger, Jayne Howell, Deborah R Altamirano, Joshua Barker, Susan Hill, Andrew Newman, Aranzazu Recalde, Friederike Fleischer, Jeremy Rayner and Robert Rotenberg

3-1345
CULTURE AND AGRICULTURE (C&A) BUSINESS MEETING
Lisa B Markowitz, Seth Murray, Nicholas C Kawa and David D Meek

3-1390
CAFE EUROPA: SAE 2016 GRADUATE PAPER COMPETITION
Bilge Firat and Nicolette M Makovicky

3-1400
STUDENT ORIENTATION TO THE AAAS AND NETWORKING EVENT
Suzanne M Barber, Belinda Ramirez Spencer, Suzanne M Barber, Valerie V Feria-Isacks, Matthew L Hale, Sean Heath and Richard T Powis III

3-1405
SOCIETY FOR THE ANTHROPOLOGY OF WORK (SAW) ARENSBERG AWARD & LECTURE
Charles R Menzies, Gerald M Sider, Jan English-Lueck, Samuel G Collins, Jim Weil, Avram S Bornstein, Bryan Moorefield, Carrie M. Lane, Caitrin Lynch, Marcel LaFlamme, Samuel Weeks, Susanne Cohen, Susie Donaldson and Nina E Brown

3-1410
BAS BUSINESS MEETING
Rachel Caspari, Katherine C. MacKinnon, Sang-Hee Lee and Adam P Van Arsdale

3-1420

3-1425
CONCHA DELGADO GAITAN EARLY CAREER PRESIDENTIAL FELLOWSHIPS MEETING
Bradley A Levinson, Marta P Baltodano and Thea R Abu El-Haj

6:15 PM-8:15 PM


3-1430
CAREERS IN HIGHER EDUCATION WORKSHOP PRESENTED BY AFA, ABA AND ALLA
M. Gabriela Torres, Deborah A Thomas, Michael Montoya and M. Gabriela Torres

3-1435
SOCIETY FOR THE ANTHROPOLOGY OF RELIGION BOARD MEETING
Adeline Masquelier, Roberta Ricucci, Simon M Coleman, Timothy Robert Landry, Lauren G Leve, Jon Bialecki, Ayala Fader, Mara A Leichtman, Brendan Jamal Thornton, Hillary Kaell, Rachel E Scott, Mayfair Mei-hui Yang and Roberta Ricucci

3-1440
STUDENT MENTORING OPPORTUNITY IN ENVIRONMENTAL ANTHROPOLOGY
Nicole D Peterson, Nicole D Peterson, Maryann R. Cairns, David M Hoffman and Mark Moritz

6:15 PM-8:30 PM


3-1445
ACADEMIC LIFE COURSE WORKSHOP PRESENTED BY AFA, ABA AND ALLA
M. Gabriela Torres, Carla S Freeman and Riché Daniel Barnes

6:15 PM-9:30 PM


3-1455
SOCIETY FOR VISUAL ANTHROPOLOGY (SVA) BOARD MEETING
Stephanie Takaragawa, Jerome W Crowder, Elizabeth Cartwright, Jonathan S Marion, Fiona P. McDonald, Susan Falls, Kate Hennessy, Jens M. Kreinath, Allison Jablonko, Robert B Lemelson, Brent Luvaas, Norma Mendoza-Denton, Jennifer F Reynolds, Maurita N Poole, Thomas D. Blakely, Andrea M Heckman, Jenny Chio, Ulla Dalum Berg, Kathryn A Ramey, Joanna C Scherer and Rupert Cox

6:30 PM-7:30 PM

7:00 PM-11:00 PM


3-1475
AMERICAN ETHNOLOGICAL SOCIETY (AES) BOARD MEETING
Hugh Gusterson, Shanti A Parikh, Marc Edelman, Niko Besnier, Kenneth Guest, Caitrin Lynch, Carole McGranahan, Daniel Goldstein, Matthew Kohrman, Shalini Shankar and Tristan Daniel Jones

7:45 PM-9:00 PM


3-1490
CULTURE AND AGRICULTURE (C&A) RECEPTION
Seth Murray, Nicholas C Kawa and Lisa B Markowitz

3-1510
BAS AWARDS CEREMONY AND DISTINGUISHED LECTURE
Rachel Caspari and James J McKenna

7:45 PM-10:00 PM

Friday, November 18, 2016

8:00 AM-9:00 AM


4-0000
NEW SECTION PRESIDENT'S ORIENTATION
Miguel Diaz-Barriga and Kimberley S Baker

8:00 AM-10:00 AM


4-0275
CMMITTEE ON MINORITY ISSUES IN ANTHROPOLOGY (COMIA) COMMITTEE MEETING
Raymond G Codrington, Jeff Martin, Lorena Madrigal, Flordeliz Bugarin, Jennifer D Heung, Mayanthi L Fernando, Krystal A Smalls, Terry Scott Ketchum, Anna O'Leary and Kamela S Heyward-Rotimi

4-0285
AAA FINANCE COMMITTEE MEETING
Edmund T Hamann, Elaine Lynch, Linda A Bennett, Harold L Odden, Yolanda T Moses, Mary H Moran, Robert Leopold, Edward Liebow and Kathy Ano

8:30 AM-10:15 AM


4-0310
NAPA/AAA CAREERS EXPO WELCOME BRUNCH
Daniel Ginsberg and Cathleen E Crain

9:00 AM-11:00 AM


4-0315
AAA SECTION ASSEMBLY MEETING
Miguel Diaz-Barriga, Kimberley S Baker, Richard Feinberg, Steffan Igor Ayora Diaz, Ramona L Perez, Carol R. Ember, Hugh Gusterson, John Stephen Lansing, Patricia A McAnany, Jennifer E Coffman, Carla S Freeman, Richard T Meyers, Catherine Besteman, David S Simmons, Ana Aparicio, Janine R Wedel, Margot Weiss, Shaka P McGlotten, Sidney M Greenfield, Rachel Caspari, Patricia Capone, Marta P Baltodano, Lisa B Markowitz, Peter J Richerson, Luke Eric Lassiter, Ilana Feldman, John P. N. Massad, Suzanne M Barber, Amanda M Wolcott Paskey, Robert Trotter, Robert J Foster, Christopher Matthews, Kristen Ghodsee, Walter E Little, Bonnie Urciuoli, Elisa J Sobo, Carol M Worthman, Bryan Rill, Pamela L Ballinger, Rachel E Black, Dolores B Koenig, Susan Falls, Adeline Masquelier, Jan English-Lueck, Petra Y Kuppinger and Stephanie Takaragawa

10:30 AM-12:30 PM


4-0595
COMMITTE ON LABOR RELATIONS (CLR) COMMITTEE MEETING
Ushma Suvarnakar, Rayna Rapp, Ushma Suvarnakar, Christine J Walley, Ushma Suvarnakar, Lavanya Murali Proctor, Alan Trevithick, June C Nash, Matthew Korn, Samantha D. Gottlieb, Rayna Rapp and Catherine M Koehler

10:30 AM-1:30 PM


4-0600
COMMITTEE ON THE FUTURE OF PRINT AND ELECTRONIC PUBLISHING (CFPEP) MEETING
Sally Engle Merry, Janine McKenna, James Tim M Wallace, Michael F Brown, Daniel H Lende, Hugh W Jarvis, Lynne Goldstein, Juliann Couture, Susan C. Bibler Coutin, Natalie Konopinski, Edmund T Hamann, Miguel Diaz-Barriga, Mark Aldenderfer, Alex W Barker and Alisse Waterston

10:30 AM-3:30 PM


4-0605

11:00 AM-1:00 PM

12:15 PM-1:30 PM


4-0630
SOCIETY FOR THE ANTHROPOLOGY OF WORK (SAW)  BUSINESS MEETING
Jan English-Lueck, Jan English-Lueck, Charles R Menzies, Carrie M. Lane, Jim Weil, Avram S Bornstein, Bryan Moorefield, Caitrin Lynch, Eve Hochwald, Ilana Gershon, Marcel LaFlamme, Samuel G Collins, Nina E Brown, Samuel Weeks, Susie Donaldson, Susanne Cohen and Ann E Kingsolver

4-0635
DISABILITY RESEARCH INTEREST GROUP OPEN BUSINESS MEETING
Molly Josette Bloom and Cathleen E Willging

4-0655
COMMITTEE FOR HUMAN RIGHTS, CFHR, COMMITTEE MEETING
Tricia M Redeker-Hepner, Haleema Burton, Julia R. Hanebrink, Jaymelee Kim, Benjamin N Lawrance, Rebekah S Park, Kathleen C Riley, Jennifer L. Burrell and Alayne Unterberger

4-0680
SOCIETY FOR THE ANTHROPOLOGY OF FOOD AND NUTRITION
Joan Gross, Rachel E Black and Abigail E Adams

4-0700
ASAP BUSINESS MEETING
Janine R Wedel, David W Haines and Cris Shore

4-0715
ASSOCIATION FOR FEMINIST ANTHROPOLOGY (AFA) BUSINESS MEETING
Carla S Freeman, Joanna Davidson and Carla Jones

4-0720
SCIENCE AND MEDICINE IN SOUTH ASIA OPEN BUSINESS MEETING
Bharat J Venkat and Cathleen E Willging

4-0725
AIDS AND ANTHROPOLOGY RESEARCH GROUP OPEN BUSINESS MEETING
Adriana M Garriga-Lopez and Cathleen E Willging

4-0730

4-0745
ANTHROPOLOGY OF CORPORATIONS INTEREST GROUP CONTINUING DIALOGUE: CORPORATIONS AND MARKETS
Gwendolyn Gordon, Gregory Kohler, Kyung-Nan Koh, Marissa Smith and Leigh M Campoamor

4-0750
ASSOCIATION FOR QUEER ANTHROPOLOGY (AQA) BUSINESS MEETING
Shaka P McGlotten and Michael Connors Jackman

4-0755
SOCIETY FOR LINGUISTIC ANTHROPOLOGY (SLA) PRESIDENTIAL CONVERSATION ON MENTORING: ENTERING THE MARKET
Bonnie Urciuoli, Asif Agha, Monica Heller, Dana M. Osborne, Magnus Pharao Hansen, Nicole Nathan and Matthew L Hale

4-0760
SOCIETY FOR THE ANTHROPOLOGY OF EUROPE (SAE) BUSINESS MEETING
Pamela L Ballinger, Jaime Palomera, Elizabeth L Krause, Jessica C Robbins-Ruszkowski, Jennifer J Carroll, Bilge Firat, Heidi L Bludau, Berra Topcu and Nicolette M Makovicky

1:00 PM-3:00 PM


4-0790
ETHOS EDITORIAL BOARD MEETING
Edward D Lowe, Harold L Odden, Myra Bluebond-Langner, Marc Bornstein, James Boster, Donald Brenneis, Maricela Correa-Chavez, Vincent Crapanzano, Thomas J Csordas, Katherine P Ewing, Gelya Frank, Joseph P Gone, Patricia Greenfield, Robin Harwood, M Cameron Hay, Dorothy C Holland, Janis H Jenkins, Jill Korbin, Robert A LeVine, Joan Miller, Fred R Myers, James Peacock, Charles Price, Naomi Quinn, Barbara Rogoff, Bradd Shore, Richard Shweder, Peter G Stromberg and Thomas S Weisner

4-0805
COMMITTEE ON WORLD ANTHROPOLOGIES (CWA) MEETING
Florence E Babb, Alexandre Duchene, Florence E Babb, Alexandre Duchene, Florence E Babb, Alexandre Duchene, Leslie C Aiello, Cristiana Bastos, Carolyn Rouse, Ritu Khanduri, Sandra L Lopez Varela and Hsain Ilahiane

1:00 PM-5:00 PM


4-0815
EXECUTIVE BOARD MEETING OF THE ARCHAEOLOGY DIVISION OF THE AAA
Patricia A McAnany and Randolph J Widmer

3:30 PM-5:00 PM


4-1110
NAPA/AAA CAREERS EXPO CLOSING RECEPTION
Daniel Ginsberg and Cathleen E Crain

3:30 PM-5:30 PM


4-1115
SOCIETY FOR ANTHROPOLOGICAL SCIENCES (SAS) BOARD MEETING
Murray J Leaf, Robert Trotter, Toni J Copeland, Douglas W Hume, Stephen A Chrisomalis, Ben G Blount, Margo-Lea Hurwicz and Rosalyn Negron

4-1120
EVOLUTIONARY ANTHROPOLOGY SOCIETY BOARD MEETING
Peter J Richerson and Peter J Richerson

4-1125

6:15 PM-7:30 PM


4-1405
AMERICAN ANTHROPOLOGICAL ASSOCIATION (AAA) ANNUAL BUSINESS MEETING
Aurea Martinez Velasco and Kimberley S Baker

7:30 PM-8:30 PM


4-1410
ASSOCIATION FOR QUEER ANTHROPOLOGY (AQA) RECEPTION
Shaka P McGlotten and Michael Connors Jackman

7:45 PM-9:00 PM


4-1415
BUSINESS MEETING - SAR
Adeline Masquelier and Roberta Ricucci

4-1435

4-1450

4-1460
SOCIETY FOR VISUAL ANTHROPOLOGY (SVA) MEMBERS MEETING AND AWARDS RECEPTION
Stephanie Takaragawa, Jerome W Crowder, Elizabeth Cartwright, Jonathan S Marion, Kathryn A Ramey, Ulla Dalum Berg, Joanna C Scherer, Andrea M Heckman, Fiona P. McDonald, Kate Hennessy, Susan Falls, Jens M. Kreinath, Allison Jablonko, Robert B Lemelson, Brent Luvaas, Norma Mendoza-Denton, Jennifer F Reynolds, Maurita N Poole, Jenny Chio, Rupert Cox and Thomas D. Blakely

4-1475
NAPA BUSINESS MEETING
John P. N. Massad and Lisa Henry

4-1480
RECEPTION IN MEMORY OF SIDNEY W. MINTZ
Virginia R Dominguez and Jane I Guyer

4-1485
SOCIETY FOR LINGUISTIC ANTHROPOLOGY (SLA) MEMORIAL FOR BERNARD BATE
Bonnie Urciuoli, Ilana Gershon and Constantine V Nakassis

7:45 PM-9:30 PM


4-1505
SOCIETY FOR PSYCHOLOGICAL ANTHROPOLOGY BUSINESS MEETING AND RECEPTION
Carol M Worthman, Harold L Odden, Carol M Worthman, Jill Korbin, Jason Throop, Bambi L Chapin, Edward D Lowe, Peter G Stromberg, Rebecca Seligman, Kathy Trang, Tawni Tidwell, Allen L Tran and Theodore K Gideonse

9:00 PM-10:30 PM

9:15 PM-10:30 PM

Saturday, November 19, 2016

7:30 AM-9:30 AM


5-0000
SOCIETY FOR LINGUISTIC ANTHROPOLOGY (SLA) EXECUTIVE BOARD MEETING
Bonnie Urciuoli, Asif Agha, Kristina S Wirtz, Shalini Shankar and Debra Spitulnik Vidali

8:00 AM-10:00 AM


5-0210
ANTHROPOLOGY AND EDUCATION QUARTERLY BOARD MEETING
Sally Campbell Galman, Laura Valdiviezo and Thea R Abu El-Haj

5-0215
AAA PAST PRESIDENT'S BREAKFAST
Ushma Suvarnakar and Monica Heller

5-0225
ANTHROPOLOGY NEWS CONTRIBUTING EDITOR AND COLUMNIST MEETING
Natalie Konopinski, Janine McKenna, Samantha Nicole Kittinger, Sarah S Ono, Daniel M Varisco, M. Gabriela Torres, Myeashea A Alexander, Michael Harkin, Priscilla Ann Bennett, Christopher D Lynn, Iklim Goksel, Robert J Muckle, Whitney Taryn Carter, Gabriella Sanchez, Vincent Paladino, Alison Monique Witchard, Claire Thomas, Carole McGranahan, Theresa L Miller, Jane E Baxter, Jennifer E Coffman, Diana Burnett, Tiffany C Cain, Sarah J Hautzinger, Madelaine Adelman, Ann M Kakaliouras, Elijah A Edelman, Ryan Richard Thoreson, Paul L Doughty, Michaela E Howells, Lauren A Anaya, Cristina L Ortiz, Melissa Fellin, Diana E. Marsh, Elizabeth A Olson, Greg de St. Maurice, Melanie A Martin, Kathrine E Starkweather, Jennifer Cool, Giulia El Dardiry, Rachel A Hall-Clifford, Alice Larotonda, Matthew L Hale, David Henig, Barbara K Jones, Sydney Leigh Yeager, Jessica C Robbins-Ruszkowski, Alyson G Young, Charlotte A Noble, Maggie Dickinson, Christian S. Hammons, Susie Donaldson, Kregg Hetherington, Heidi Lam, Yi Zhou, Bram T Tucker, Rose Wellman, Melisa Riviere, Aaron M Ansell, Anna M. Babel, Megan Anne Carney, Kathy Trang, Tawni Tidwell, Andrew Newman, Jens M. Kreinath, Jennifer F Reynolds, Alexandre Duchene, Florence E Babb, Rachel R Chapman, Alayne Unterberger, Scott R Hutson and Deborah A Jones

8:00 AM-11:00 AM

9:00 AM-1:00 PM


5-0265
AAA EXECUTIVE BOARD MEETING PART 2
Alisse Waterston, Kimberley S Baker, Alex W Barker, Susana E. Narotzky, Elizabeth Chilton, Lorena Madrigal, Christina Garsten, Jillian R Cavanaugh, Bernard C Perley, Elizabeth K. Briody, Saira A Mehmood, Cathy Costin, Mark Aldenderfer, Keri Brondo, Pamela K Stone, Miguel Diaz-Barriga, Steffan Igor Ayora Diaz, Ramona L Perez and Edmund T Hamann

9:30 AM-1:30 PM


5-0275
SOCIETY FOR MEDICAL ANTHROPOLOGY (SMA) BOARD MEETING
Elisa J Sobo, Carolyn Rebecca Merritt, Linda Garro, Alexander Rödlach, Janelle S Taylor, Mary K Anglin, Erin Finley, Eileen M Moyer, John S Luque, Athena McLean, James T Pfeiffer, Lesley Sharp, Cathleen E Willging, Jonathan J Stillo, Clarence C Gravlee, Megan Anne Carney, Sean Patrick Bruna, Elizabeth Lewis and Vincanne Adams

10:30 AM-12:00 PM


5-0510
BAS EXECUTIVE BOARD MEETING
Rachel Caspari, Katherine C. MacKinnon, Sang-Hee Lee, Adam P Van Arsdale, Cathy Willermet, Sabrina C Agarwal, Michaela E Howells, James J McKenna and Andrea R Eller

10:30 AM-12:30 PM


5-0515
ANNUAL MEETING FOR RPBEV WORKING GROUP (CMIA)
David S Simmons, Jeff Martin, Marla Frederick, Shalini Shankar, Dana-Ain Davis, Bianca C Williams, Ruth M Gomberg-Munoz and Maurice Magana

5-0520
ANTHROPOLOGY AND ENVIRONMENT SOCIETY BOARD MEETING
Laura A Ogden, John Stephen Lansing, Jeffrey C Johnson, Rebecca C Witter, Erin P Riley, Maryann R. Cairns, Nicole D Peterson, David M Hoffman, Mark Moritz, Aries Dela Cruz, Rick Stepp and Theresa L Miller

12:00 PM-4:00 PM


5-0540
GRADUATE SCHOOL FAIR
Daniel Ginsberg

12:15 PM-1:30 PM


5-0545
CASTAC BUSINESS MEETING
Nick Seaver and Jennifer D Carlson

5-0550

5-0560

5-0565

5-0570
BAS STUDENT NETWORKING EVENT
Michaela E Howells and Rachel Caspari

5-0580
ANTHROPOLOGY OF CHILDREN AND YOUTH INTEREST GROUP (ACYIG) BUSINESS MEETING
Lauren D Heidbrink, Aviva Sinervo, Helen Vallianatos and Jaymelee Kim

5-0585
AMERICAN ETHNOLOGICAL SOCIETY BUSINESS MEETING
Shanti A Parikh, Marc Edelman and Niko Besnier

5-0590
INTEREST GROUP ON AGING AND THE LIFE COURSE (AALIG) INTERLOCUTOR EVENT
Jay Sokolovsky, Athena McLean and Margaret Lock

5-0605
FINDING A HOME IN AAA FOR PRACTICING, PUBLIC INTEREST, AND APPLIED ANTHROPOLOGISTS.
Laurie Krieger, Karl A Hoerig, Laurie Krieger, Karl A Hoerig, Laurie Krieger and Karl A Hoerig

5-0610
COMMITTEE ON REFUGEES & IMMIGRANTS (CORI) BUSINESS MEETING
David W Haines, Fethi Keles and Jayne Howell

5-0625

5-0630
LIFE AFTER GRADUATION: FACING THE ACADEMIC JOB MARKET AS A NEW PH.D. (AN ALLA MENTORING EVENT)
Almita Abigayl Miranda, Jennifer R Najera, Rosalyn Negron, Gina M Perez and Baron L Pineda

5-0660
ZIKA TEMPORARY INTEREST GROUP OPEN BUSINESS MEETING
Kristin Hedges, Laurie Denyer Willis and Cathleen E Willging

1:00 PM-3:00 PM


5-0670
SOCIETY FOR HUMANISTIC ANTHROPOLOGY (SHA) BOARD MEETING
Nicole D Peterson, Jonathan S Marion, Kristen Ghodsee, Julia L Offen, Paul Stoller, Erik A Aasland, Ather Zia, Jerome W Crowder, Jessica Falcone, Petra Rethmann, David M Syring, Jeffrey David Ehrenreich, Lauren Miller Griffith, Ruth E Toulson, Helena Wulff and Justin Shaffner

3:00 PM-5:00 PM


5-0925
SOCIETY FOR VISUAL ANTHROPOLOGY PRESENTS: ETHNOGRAPHIC TERMINALIA LOUNGE AND ZINE LAUNCH
Fiona P. McDonald, Craig AR Campbell, Trudi Lynn Smith, Stephanie Takaragawa and Kate Hennessy

3:30 PM-5:30 PM


5-0930
ANTHROPOLOGY NEWS EDITORIAL BOARD MEETING
Natalie Konopinski and Janine McKenna

5-0935
AAA PROGRAMMATIC CHAIRS MEETING
Keri Brondo, Jeff Martin, Janine McKenna, Kimberley S Baker, Ushma Suvarnakar, Tricia M Redeker-Hepner, Christine J Walley, Raymond G Codrington, Steven P Black, Rebecca B Galemba, Cathleen E Crain, Jean J Schensul, Rachel R Chapman, Alexandre Duchene, Florence E Babb and Alisse Waterston

6:15 PM-7:30 PM

7:45 PM-9:00 PM


5-1155
SOCIETY FOR HUMANISTIC ANTHROPOLOGY (SHA) MEMBER'S MEETING AND AWARDS CEREMONY
Nicole D Peterson, Jonathan S Marion, Julia L Offen, Erik A Aasland, Justin Shaffner, Jessica Falcone, Paul Stoller, Ather Zia, Kristen Ghodsee, Jerome W Crowder, David M Syring, Jeffrey David Ehrenreich, Lauren Miller Griffith, Petra Rethmann, Ruth E Toulson and Helena Wulff

5-1160

5-1185
EVOLUTIONARY ANTHROPOLOGY SOCIETY BUSINESS MEETING
Peter J Richerson and Peter J Richerson

5-1190
ANTHROPOLOGY AND ENVIRONMENT SOCIETY BUSINESS MEETING
John Stephen Lansing, Rebecca C Witter, Laura A Ogden, Jeffrey C Johnson, Maryann R. Cairns, Nicole D Peterson, David M Hoffman, Mark Moritz, Aries Dela Cruz, Rick Stepp, Theresa L Miller and Erin P Riley

5-1195
ASSOCIATION OF INDIGENOUS ANTHROPOLOGISTS (AIA) BUSINESS MEETING
Richard T Meyers and Terry Scott Ketchum

5-1200
SOCIETY FOR ANTHROPOLOGICAL SCIENCES (SAS) BUSINESS MEETING
Robert Trotter, Murray J Leaf and Toni J Copeland

7:45 PM-10:00 PM

9:15 PM-10:30 PM

Sunday, November 20, 2016

9:00 AM-11:00 AM