Special Events

Tuesday, November 13, 2012

9:00 AM-5:00 PM


1-0000
AAA NOMINATIONS COMMITTEE
Debra L Martin, Kimberley S Baker, Maria D Vesperi, Robert Paynter, Jonathan M Marks, Bonnie Urciuoli, Michelle Daveluy, Carla Guerron Montero and John L Jackson Jr

9:00 AM-6:00 PM


1-0005
TWENTY-EIGHTH ANNUAL VISUAL RESEARCH CONFERENCE, PART 1
Pamela A Blakely, Andrea M Heckman, Steve Arounsack, Linda C Burman-HALL, Sarah Elder, Susan Falls, Andrew Irving, Leya Mathew, Camilla Morelli, Lydia Nakashima Degarrod, Arjun I Shankar, Mary Strong, Matthew James Tarditi, Holly Wissler PhD and Katharine Galloway Young

Wednesday, November 14, 2012

9:00 AM-10:30 AM

9:00 AM-1:00 PM


2-0005
AAA EXECUTIVE BOARD MEETING
Leith P Mullings, Kimberley S Baker, Monica Heller, Debra L Martin, Vilma Santiago-Irizarry, Edward Liebow, Florence E Babb, Alisse Waterston, Susan D Gillespie, Hugh Gusterson, Ana Aparicio, Jean J Schensul, Jason E Miller, Gabriela Vargas-Cetina, Ida S Susser, Niko Besnier, David A Himmelgreen, Frances E Mascia-Lees and Sandra L Lopez Varela

9:00 AM-3:00 PM


2-0010
TWENTY-EIGHTH ANNUAL VISUAL RESEARCH CONFERENCE, PART 2
Pamela A Blakely, Andrea M Heckman, Linda C Burman-HALL, Sarah Elder, Susan Falls, Andrew Irving, Leya Mathew, Camilla Morelli, Lydia Nakashima Degarrod, Arjun I Shankar, Mary Strong, Matthew James Tarditi, Holly Wissler PhD and Katharine Galloway Young

12:00 PM-3:00 PM

12:15 PM-1:30 PM

2:00 PM-5:00 PM


2-0415
ANTHROPOLOGICAL COMMUNICATION COMMITTEE (ACC)
Alisse Waterston, Emilia M Guevara, Ana Aparicio, Niko Besnier, Susan D Gillespie, Hugh Gusterson, Frances E Mascia-Lees, Ida S Susser, Leith P Mullings, Monica Heller, Edward Liebow and Oona Schmid

3:00 PM-6:00 PM

4:00 PM-5:45 PM


2-0605
STUDENT ORIENTATION TO THE AAA CONFERENCE
Alexander J Orona, Nicole Ryan and Valerie V Feria-Isacks

4:30 PM-6:00 PM

7:30 PM-9:00 PM


2013 EXECUTIVE PROGRAM COMMITTEE RECEPTION
Alaka Wali, Dana-Ain Davis and Jason Watkins

8:00 PM-9:45 PM

Thursday, November 15, 2012

7:30 AM-9:30 AM

8:00 AM-10:00 AM

8:00 AM-12:00 PM


3-0230
SECTION ASSEMBLY EXECUTIVE COMMITTEE
Vilma Santiago-Irizarry, Kimberley S Baker, Alex W Barker, James M Taggart, Mary Odell Butler and Donald M Nonini

8:45 AM-10:00 AM


3-0240
PUBLISHING IN ANTHROPOLOGY NEWS ONLINE WORLD
Terri Teleen and Oona Schmid

9:45 AM-11:45 AM


3-0275

10:00 AM-12:00 PM

10:15 AM-12:00 PM

11:30 AM-1:30 PM


3-0470
COMMITTEE ON PRACTICING APPLIED AND PUBLIC INTEREST ANTHROPOLOGY (COPAPIA) BUSINESS MEETING
Keri Brondo, Courtney Dowdall, Wendy D Bartlo, Elizabeth K. Briody, Mary Odell Butler, Crysta J Metcalf, Cheryl R Rodriguez and Alisse Waterston

12:00 PM-2:00 PM


3-0480
AAA GLOBAL CLIMATE CHANGE TASK FORCE MEETING
Shirley J Fiske, Amy Goldenberg, Susan A Crate, Carole L Crumley, Kathleen Galvin, Heather Lazrus, Lisa J Lucero, Anthony R Oliver-Smith, Ben Orlove, Sarah Strauss and Richard R Wilk

12:15 PM-1:30 PM


3-0491
AND THE POLICY AWARD GOES TO...
Suzanne Marie Heurtin-Roberts

3-0495
SOCIETY FOR THE ANTHROPOLOGY OF CONSCIOUSNESS (SAC) BOARD MEETING
M. Diane Hardgrave and M. Diane Hardgrave

3-0510

3-0515

3-0520

3-0545

3-0550
USES OF HISTORY IN LINGUISTIC ANTHROPOLOGY PANEL DISCUSSION
Leila Monaghan, Michael Silverstein, Harriet E Klein and Richard J Senghas PhD

3-0555
ENCOUNTERS WITH ETHNOGRAPHIC FILMMAKERS
Pamela A Blakely, Jonathan S Marion and John M Bishop

3-0570
AAA OPEN FORUM: ANTHROPOLOGY EDUCATION IN K-14 CONTEXTS -- A DIALOGUE WITH THE AAA EDUCATION TASK FORCE
Teresa L McCarty, Teresa L McCarty, Catherine Emihovich, Karl A Hoerig, Mark Lewine, Jean J Schensul and Sofia A Villenas

12:30 PM-2:30 PM

1:00 PM-5:00 PM

1:00 PM-6:00 PM

2:00 PM-3:20 PM

2:00 PM-4:00 PM


3-0830
COMMITTEE ON MINORITY ISSUES IN ANTHROPOLOGY (CMIA) BUSINESS MEETING
Whitney L Battle-Baptiste, Angel Jackson-White, Raymond G Codrington, Lawrence Cohen, Jasmin Habib, Karen Z Ho, Devva Kasnitz, Luis F.B. Plascencia, Nancy Y Romero-Daza, Sonia Ryang and Shalini Shankar

2:00 PM-5:00 PM

3:00 PM-5:00 PM


3-0855
COMMITTEE ON GENDER EQUITY IN ANTHROPOLOGY (COGEA)
Jennifer R Wies and Suzanne Mattingly

3:00 PM-6:00 PM

4:00 PM-5:45 PM

4:15 PM-6:00 PM

5:00 PM-6:20 PM

6:15 PM-7:30 PM


3-1055
AAA ANNUAL BUSINESS MEETING
Leith P Mullings and Kimberley S Baker

7:30 PM-8:30 PM

7:30 PM-8:45 PM

7:30 PM-8:50 PM

7:30 PM-9:00 PM


3-1080
STUDENT MENTORING AND NETWORKING EVENT
Kristina M Sweet, Alexander J Orona and Valerie V Feria-Isacks

3-1085
SOCIETY FOR LINGUISTIC ANTHROPOLOGY (SLA) PRESIDENTIAL PANEL: FRONTIERS IN METHODOLOGY IN LINGUISTIC ANTHROPOLOGY
Barbra A Meek, Diane Riskedahl, Susan U Philips, Marjorie H Goodwin, Brendan H. O'Connor, Deborah Tannen and Charles Goodwin

7:30 PM-9:30 PM


3-1105
AMERICAN ETHNOLOGICAL SOCIETY (AES) BOARD MEETING
Sally Engle Merry and Sally Engle Merry

7:45 PM-9:00 PM


3-1115
AAA ANNUAL AWARDS CEREMONY
Leith P Mullings and Kathy Ano

8:00 PM-9:15 PM


3-1120
WRITER'S GROUP
James M Taggart and Renato I Rosaldo

8:30 PM-10:30 PM

9:00 PM-11:00 PM


3-1126
RECEPTION FOR WENDY ASHMORE
Thomas C Patterson

Friday, November 16, 2012

8:00 AM-9:00 AM


4-0000
SECTION PRESIDENTS ORIENTATION
Kimberley S Baker

8:00 AM-10:00 AM


4-0130
AMERICAN ANTHROPOLOGIST EDITORIAL BOARD BREAKFAST
Oona Schmid and Michael Chibnik

4-0135

4-0140
SOCIETY FOR CULTURAL ANTHROPOLOGY (SCA) INTERN PROGRAM MEETING
Brad Weiss, Alison Kenner, Charlie Piot and Anne Allison

9:00 AM-10:30 AM

9:00 AM-12:00 PM


4-0270
SECTION ASSEMBLY MEETING
Vilma Santiago-Irizarry, Kimberley S Baker, Alex W Barker, Mwenda Ntarangwi, Sally Engle Merry, Glenn Davis Stone, Rosemary Joyce, Jane Henrici, Susan C. Bibler Coutin, Raymond G Codrington, Naisargi N Dave, Scott Lauria Morgensen, Miguel Diaz-Barriga, Gregory K. Tanaka, Frank W Marlowe, Herbert S Lewis, Alexander J Orona, Karen B Strier, Richard Feinberg, Paul Nick Kardulias, Richard H Moore, Christopher A Furlow, Farha Ghannam, James Tim M Wallace, Laura T González, Brad Weiss, Janet A Hoskins, Eriberto P Lozada Jr, James M Taggart, Steffan Igor Ayora Diaz, Norma Mendoza-Denton, Douglas A Feldman, Claudia Strauss, M. Diane Hardgrave, Deborah Reed-Danahay, Craig A Hadley, Julian B Brash, Samuel G Collins, Donald M Nonini, Liam M Buckley and Mary Odell Butler

9:30 AM-11:30 AM


4-0275
NAPA/AAA CAREERS EXPO WELCOME BRUNCH
Courtney Dowdall, Keri Brondo and Cathleen E Crain

4-0280
MEDICAL ANTHROPOLOGY QUARTERLY BOARD MEETING
Andrea P Sankar, Mark R Luborsky and Wendy D Bartlo

10:00 AM-11:30 AM


4-0285
SOCIETY FOR LINGUISTIC ANTHROPOLOGY (SLA) BOARD MEETING
Norma Mendoza-Denton, Norma Mendoza-Denton, Angela Reyes, Paul V Kroskrity, Jillian R Cavanaugh, Paul B Garrett, Jonathan D Rosa and Paja L Faudree

10:15 AM-12:15 PM

10:30 AM-11:50 AM


4-0410
NEW FRONTIERS FOR THE BODY SALON- PREREGISTRITON REQUIRED
Setha M Low, Christopher Joseph Baum and John L Jackson Jr

11:00 AM-4:00 PM

11:30 AM-1:30 PM

12:00 PM-2:00 PM

12:15 PM-1:25 PM

12:15 PM-1:30 PM


4-0441
IGAPP BUSINESS MEETING
Janine R Wedel

4-0465
WHO COUNTS AND WHO DOES THE COUNTING: MEASURING RACE AND RACISM WITHIN ANTHROPOLOGY
Jason E Miller, Raymond G Codrington, Ana Aparicio, Lee D Baker, Faye V Harrison, Sandra L Morgen, Yolanda T Moses, Bernard C Perley, Junaid A Rana and Gregory K. Tanaka

4-0470
AAA STUDENT REPRESENTATIVE CAUCUS
Jason E Miller and Richard Thomas

4-0510
ALCOHOL, DRUGS & TOBACCO STUDY GROUP OPEN BUSINESS MEETING
Tazin Karim Daniels and Juliet M McMullin

4-0520

4-0530
2012 ELAP COHORT MEETING
Alexander J Orona and Jessica A Hardin

4-0545
ANTHROPOLOGY AND ENVIRONMENT SOCIETY (A&E) BOARD MEETING
Glenn Davis Stone and Courtney Carothers

4-0565

1:00 PM-3:00 PM


4-0585
COMMITTEE ON LABOR RELATIONS (CLR) COMMITTEE MEETING
Sharryn Kasmir, Dominic C Boyer, Mark A Moberg and Ramona L Perez

2:00 PM-3:00 PM


EAS BOARD MEETING
Frank W Marlowe

2:00 PM-4:00 PM

2:30 PM-4:00 PM

3:15 PM-5:15 PM


4-0850

4:00 PM-5:00 PM


4-0855
AAA/COPAA CAREER EXPO CLOSING RECEPTION
Courtney Dowdall, Lisa Henry and Keri Brondo

4:00 PM-5:20 PM

4:00 PM-5:30 PM


4-0865
TASK FORCE ON RACE AND RACISM
Raymond G Codrington, Karen Brodkin and Dion P Dears

6:15 PM-7:00 PM

6:15 PM-7:30 PM


4-1015
MELANESIAN INTEREST GROUP BUSINESS MEETING
Tate A LeFevre and Barbara A Andersen

4-1020
BIOLOGICAL ANTHROPOLOGY SECTION (BAS) BUSINESS MEETING
Karen B Strier and Karen B Strier

4-1060
SOCIETY FOR THE ANTHROPOLOGY OF FOOD AND NUTRITION (SAFN) BOARD MEETING
John Brett, Neri de Kramer and Helen Vallianatos

4-1065
ASSOCIATION OF BLACK ANTHROPOLOGISTS (ABA) AWARDS CEREMONY
Kimberly E Simmons, Raymond G Codrington, Kimberly E Simmons, Raymond G Codrington, Aimee M Cox and Melanie E L Bush

4-1100
GUATEMALA SCHOLARS NETWORK
Jennifer L. Burrell

6:15 PM-8:00 PM

6:15 PM-8:30 PM


4-1115
SOCIETY FOR MEDICAL ANTHROPOLOGY (SMA) BUSINESS MEETING
Douglas A Feldman, Douglas A Feldman and Douglas A Feldman

6:30 PM-7:50 PM


4-1120
KARL MANNHEIM SALON- PREREGISTRATION IS REQUIRED
Carola Lentz, Andrea Behrends, Serge Jean Galy, Janni Pedersen, Marisa Lauren Wilson and Leanna Wolfe PhD

6:30 PM-8:00 PM

6:30 PM-8:30 PM

7:00 PM-8:15 PM


4-1025
SECRET CONSPIRACY OF HOPE: A MULTIMEDIA SHOW
Brian Palmer, James M Taggart and Billie Jean Isbell

7:00 PM-9:00 PM


4-1135
THE WENNER-GREN RECEPTION
Leslie C Aiello

7:30 PM-8:30 PM

7:30 PM-9:00 PM


4-1165
ASSOCIATION OF BLACK ANTHROPOLOGISTS (ABA) AWARDS RECEPTION
Kimberly E Simmons, Raymond G Codrington, Kimberly E Simmons, Raymond G Codrington, Aimee M Cox and Melanie E L Bush

4-1175
SOCIETY FOR THE ANTHROPOLOGY OF RELIGION (SAR)
Janet A Hoskins, Janet A Hoskins and Amy Stambach

7:30 PM-10:00 PM

8:00 PM-10:00 PM


5-1205

8:15 PM-9:45 PM

8:30 PM-10:00 PM

10:00 PM-11:55 PM

Saturday, November 17, 2012

8:00 AM-9:00 AM


5-0000

8:00 AM-10:00 AM


5-0175
COMMITTEE ON THE FUTURE OF PRINT AND ELECTRONIC PUBLISHING (CFPEP) MEETING
Deborah L Nichols, Emilia M Guevara, Michael Chibnik, Rebecca Storey, Ben Orlove, Hugh W Jarvis, Michael F Brown, Donald Brenneis, Leith P Mullings, Monica Heller, Alisse Waterston, Edward Liebow, Oona Schmid, William E Davis III and Elaine Lynch

5-0190
AAA PAST PRESIDENT'S BREAKFAST
Virginia R Dominguez

8:00 AM-11:45 AM

9:00 AM-10:20 AM


5-0255
RUTH BENEDICT SALON PREREGISTRATION REQUIRED
Carol J Greenhouse and Judy V Rosenthal

5-0260

5-0265
EMMA GOLDMAN SALON- PREREGISTRATION REQUIRED
Ida S Susser, Christine W Gailey, Kathleen D Griffiths-Dingani, Estefania Ponti, Lauren Suchman, Vanelka Chris Gomez, Eda Pepi, Dene Rivera, Hinda Seif and Leanna Wolfe PhD

9:00 AM-11:00 AM

9:00 AM-3:00 PM


2-0005
AAA EXECUTIVE BOARD MEETING
Leith P Mullings, Kimberley S Baker, Monica Heller, Debra L Martin, Vilma Santiago-Irizarry, Edward Liebow, Florence E Babb, Alisse Waterston, Susan D Gillespie, Hugh Gusterson, Ana Aparicio, Jean J Schensul, Jason E Miller, Gabriela Vargas-Cetina, Ida S Susser, Niko Besnier, David A Himmelgreen, Frances E Mascia-Lees and Sandra L Lopez Varela

10:00 AM-2:00 PM


5-0300
GRADUATE SCHOOL FAIR
Courtney Dowdall

12:00 PM-2:00 PM


5-0495
CENTRAL STATES ANTHROPOLOGICAL SOCIETY (CSAS) BOARD MEETING
Paul Nick Kardulias and Margaret L Buckner

5-0500

12:15 PM-1:30 PM


5-0520
COUNCIL ON ANTHROPOLOGY AND REPRODUCTION OPEN BUSINESS MEETING
Claire L Wendland and Juliet M McMullin

5-0530
MEDICAL ANTHROPOLOGY STUDENT ASSOCIATION OPEN BUSINESS MEETING
Kathleen Ragsdale and Juliet M McMullin

5-0545
CASTAC BUSINESS MEETING
Rachel E Prentice and Jennifer Cool

5-0560
STUDENT ASSOCIATION OPEN FORUM BUSINESS MEETING
Alexander J Orona, Kara White, Jessica A Hardin, Kristina M Sweet, Valerie V Feria-Isacks, Keri A Canada, Liam M.B. Collins III, Alex Lee, Tani H Sebro and Nicole Ryan

5-0580
SOCIETY FOR THE ANTHROPOLOGY OF RELIGION (SAR) BUSINESS MEETING
Janet A Hoskins, Janet A Hoskins and Amy Stambach

12:30 PM-2:30 PM


5-0625
ANTHROPOLOGY OF AGING AND LIFE COURE INTEREST GROUP (AALCIG) BOARD MEETING, BUSINESS MEETING & PANEL
Jay Sokolovsky, Maria D Vesperi, Samantha L Solimeo, Bjarke Oxlund, Daena A Funahashi and Casey Golomski

1:45 PM-3:30 PM


5-0775

2:00 PM-3:00 PM


5-0875

2:00 PM-3:20 PM


5-0880
LLEWELLYN SALON-PREREGISTRATION REQUIRED
Bill Maurer and Susan C. Bibler Coutin

2:00 PM-4:00 PM


5-0885

2:00 PM-5:00 PM


Workshop
5-0895
TOUR: ITALY IN SAN FRANCISCO
Alexander G Bridgewater and Roland S Moore

3:30 PM-5:30 PM

4:30 PM-5:50 PM

5:00 PM-10:00 PM

6:15 PM-7:30 PM


5-1111
ANTHROPOLOGY OF TOURISM INTEREST GROUP ORGANIZATIONAL MEETING
Mary Mostafanezhad, Quetzil E Castaneda and Noel B. Salazar

5-1115
REMEMBERING JOHN G. KENNEDY
Carole H Browner, Farha Ghannam and Claudia Strauss

5-1125
ANTHROPOLOGY AND ENVIRONMENT SOCIETY (A&E) BUSINESS MEETING
Glenn Davis Stone and Courtney Carothers

6:15 PM-8:00 PM


5-1155
CAREER COUNSELING FOR GRADUATE STUDENTS RECEPTION
Carrie M. Lane and Patti A Meyer

5-1160

6:15 PM-8:15 PM


5-1170
COUNCIL ON ANTHROPOLOGY AND EDUCATION (CAE) PRESIDENTIAL TALK
Rosemary C Henze and Katherine Schultz

5-1175
AMERICAN ETHNOLOGICAL SOCIETY (AES) BUSINESS MEETING
Sally Engle Merry and Sally Engle Merry

6:15 PM-8:30 PM

6:30 PM-8:30 PM


5-1180

5-1185
COUNCIL FOR MUSEUM ANTHROPOLOGY (CMA) RECEPTION
Howard Morphy and Howard Morphy

7:00 PM-8:30 PM


5-1190
SOCIETY FOR LINGUISTIC ANTHROPOLOGY (SLA) BUSINESS MEETING OF THE
Norma Mendoza-Denton and Norma Mendoza-Denton

7:30 PM-8:30 PM

7:30 PM-9:30 PM


5-1200
AAA DONOR RECEPTION
Elaine Lynch

8:00 PM-10:00 PM

8:30 PM-10:00 PM


5-1215
SOCIETY FOR LINGUISTIC ANTHROPOLOGY (SLA) RECEPTION/CASH BAR
Norma Mendoza-Denton and Norma Mendoza-Denton

Sunday, November 18, 2012

8:00 AM-10:00 AM